Twój organizm odbiera różnego rodzaju napoje jak pożywienie – z bardzo prostego powodu – zawierają cukier. Uruchamiają proces trawienia, przez co obciążają dodatkowo układ pokarmowy. Ach, cóż to za obciążenie? Zapytasz.
Wyobraź sobie pralkę, nowiutka, pięknie działająca. A teraz włączasz ją i pierzesz. I gdy tylko skończysz jedno pranie, nastawiasz następne, i następne, i kolejne... Ile ta pralka będzie działać bez żadnej przerwy? Myślę, że popsuje się po kilkunastu, może kilkudziesięciu praniach. Podobnie działa nasz żołądek, jelita i inne części przewodu pokarmowego. Muszą odpoczywać, aby sprawnie funkcjonować. Jeśli jednak pijemy napoje z cukrem – nie dajemy im czasu na odpoczynek. Dlatego tak istotne jest picie wody bez dodatku cukrów.
Ale jest jeszcze inny aspekt. W naszym organizmie utrzymywana jest równowaga, na którą wpływają różne czynniki – jednym z nich jest odpowiednia ilość wody. Bilans wodny wpływa na osmotyczność naszych komórek. Jeśli wody jest za mało (bardzo częsty scenariusz), albo za dużo (sporadyczne przypadki) zaburzona zostaje osmoza w komórce. Komórka ma błonę, w środku wypełniona jest cytoplazmą, w której znajdują się organella. Niezwykle ważne jest, by płyny otaczające komórkę miały takie samo stężenie, jak cytoplazma wewnątrz komórki – ten stan równowagi to prawidłowa osmoza. Bez niej żadne procesy w organizmie nie zachodzą prawidłowo. Nie ma odpowiedniego wchłaniania składników odżywczych do komórki, ani usuwania toksyn poza komórkę.
Skoro wiadomo dlaczego woda jest dla nas taka ważna, to chyba każda z nas chciałaby wiedzieć, ile ma wody wypić.
Mamy dwie ważne dawki – dawka kardiologiczna, którą powinna wypijać każda zdrowa osoba – również dzieci – to 0,3 litra na każde 10kg masy naszego ciała codziennie. Jeśli jednak jesteśmy chorzy, ta dawka wzrasta do 0,4 litra na 10kg masy ciała – zwłaszcza istotne jest, by wzrosła ona przy chorobach układu moczowego – dlatego dawkę te nazywamy urologiczną. Jeśli uprawiamy sport, zapotrzebowanie na wodę mamy jeszcze większe.
Hmm.. Ważę 60kg, to powinnam wypić 1,8 litra wody! Przecież to niemal dwa litry! To niemożliwe! Przecież, nie mówię, żebyś wypiła te dwa litry w trakcie „jednego posiedzenia” – wypij to w trakcie dnia, najlepiej popijaj wodę małymi łykami. Tak, właśnie łyczkami, powoli, zacznij od pół szklanki wody, dodaj następne... i nagle okaże się, że już spełniłaś zapotrzebowanie dzienne dla swojego organizmu. Przestrzegam, abyś nie piła wody jednym haustem, bo tylko odwodnisz swój organizm bardziej. Po wypiciu jednej szklanki naraz, pobiegniesz do toalety i woda nie pozostanie w twoim ciele, by w nim działać.
Podsumujmy. Należy pić wodę, bo jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, bez zmęczenia, bez bólów głowy, by pięknie wyglądała nasz cera, włosy, paznokcie. Oczywiście, nie wystarczy tylko sama woda, ale nawet jeśli będziesz stosować tony suplementów diety, nie uzyskasz żadnej poprawy bez wody.
Wody potrzebujemy w odpowiedniej ilości, dla każdego jest ona zależna od trzech czynników – masy ciała i stanu zdrowia oraz wysiłku fizycznego. I najważniejsze, wodę pijemy małymi łykami przez cały dzień, a nie naraz. Powiedziałabym – smacznego, ale woda nie ma smaku. Dlatego nie wierz nikomu, jeśli ci mówi, że nie smakuje mu woda.
Katarzyna Starula, specjalista ds. suplementacji
Katarzyna.Starula@galeriawellness.pl
wSukience.pl | polityka prywatności kontakt |