Chora na byczy głód. Bulimia.

W dzień setki zajęć, żeby o tym nie myśleć. W nocy reakcja na zły dzień – pełen stresów, głodu i wyrzutów sumienia: jedzenie. A potem znów wyrzuty sumienia, wstyd i złość. I próba „cofnięcia czasu” - wymioty, środki na przeczyszczenie, intensywna gimnastyka lub głodówka. Tak właśnie może wyglądać bulimia – byczy głód.

Bulimia jest poważną chorobą. Chorują na nią kobiety i mężczyźni. Jej główne – najłatwiejsze do zauważenia przez innych - objawy to: napadowe objadanie się i próba niedopuszczenia do przytycia. Na to, żeby nie przytyć sposobów jest wiele. Najczęściej są to: prowokowanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych, głodzenie się, intensywna gimnastyka. Osoba chora na bulimię za jednym razem może pochłonąć nawet ponad 30 tysięcy kalorii (30 tys. kalorii to na przykład 70 hamburgerów).

O bulimii mówimy, gdy osoba chora ma napady jedzenia przynajmniej dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące.


Bulimia ma dwa podtypy:

  1. Bulimia z przeczyszczeniem: napad jedzenia + pozbycie się go z organizm (wymioty, środki przeczyszczające, środki moczopędne, lewatywy).

  2. Bulimia bez przeczyszczenia: napad jedzenia + intensywna gimnastyka, głodówka (sporadycznie: wymioty, leki czyszczące).

Bulimia jako niewidzialna choroba

Bulimia jest dość widoczna dla osób, które ją mają. Natomiast mogą ją skutecznie ukrywać przed otoczeniem. Nie zmienia się (zazwyczaj) waga ciała osoby chorej. Intensywny wysiłek fizyczny lub/i głodówki są dość powszechnie stosowane i akceptowane. Jeść można w domu, we własnych czterech ścianach, w nocy, kiedy wszyscy śpią. Jak wynika ze statystyk, osoba chora na bulimię zgłasza się do lekarza mniej więcej po pięciu latach od początku choroby. O chorobie mogą nie wiedzieć najbliższe osoby – mama, mąż, partner.


Bulimia – w wypadku osoby, która prowokuje wymioty - może być poznana po: przebarwieniach na zębach (szkliwo niszczone przez kwasy żołądkowe), ranach, bliznach i zgrubieniach na dłoniach. Inne objawy to: opuchnięta twarz, powiększone ślinianki, sucha skóra, zgaga, refluks, ból gardła, uczucie pieczenia w gardle, zaparcia, nieregularne miesiączki lub ich brak. Niektóre z tych objawów łatwiej, inne trudniej zauważyć. Czasem bulimiczki kradną jedzenie lub leki na przeczyszczenie. Zazwyczaj mają obsesję na punkcie jedzenia, wciąż myślą o tym, jak zjeść, ale nie przytyć.


Osoba chora na bulimię często ma zły nastrój, czuje się podle, wstydzi się tego, co robi, obwinia się o to, czuje się upokorzona swoim zachowaniem, czuje się słaba (też fizycznie). Wiele kobiet i dziewcząt ma świadomość choroby, natomiast bardzo się wstydzi i boi leczenia. Niektóre zaczynają kontrolować swoje zachowanie wtedy, gdy chcą zajść w ciążę. Wtedy mobilizują się do tego, żeby nie wymiotować, nie czyścić się, nie głodować. Ich walka może trwać wiele lat. Ponieważ bulimia najczęściej ma podłoże psychiczne (istnieje też teza o genetycznym podłożu choroby), nie sposób ją wyleczyć silną wolą.


Bulimia - co robić?

Najłatwiej wygrać z bulimią, gdy osoba, która się zorientuje, że coś z nią nie tak, zgłosi się do lekarza. Im szybciej – tym łatwiej to wyleczyć, i mniejsze spustoszenie w organizmie bulimia poczyni. Bulimia może doprowadzić nawet do śmierci. Pęknięcie żołądka czy przełyku to sytuacja skrajne, ale zdarzają się. Na jednym z blogów znalazłam informację o tym, że kobieta o mały włos się nie udusiła podczas wymiotowania, gdy wyskoczyła jej z zawiasu szczęka.


Bulimia jest chorobą o wiele częstszą niż anoreksja. Jeśli podejrzewasz, że masz bulimię i nie jesteś pewna, obawiasz się o swoje zdrowie, nie poznajesz własnego zachowania – zgłoś się do lekarza. Masz prawo być chora i masz prawo się leczyć. To żaden wstyd. Lekarz jest po to, żeby ci pomóc. Jeśli mogłabyś sobie pomóc sama – już dawno wszystko byłoby w porządku. Nie trać czasu na zastanawianie się. Czasem mogą pomóc 2-3 miesiące psychoterapii.


Bulimia - pomoc

Pomoc znajdziesz w ośrodkach, które zajmują się zaburzeniami odżywiania lub u psychologa bądź psychiatry, który zajmuje się terapią tego rodzaju zaburzeń. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać, wpisz po prostu w wyszukiwarkę „bulimia, miasto, leczenie”. Zapisz adres, zadzwoń i spotkaj się z lekarzem.

podobne teksty

Rozstępy, cellulit, okulary - ja jestem brzydka!
Znam dziewczyny, które mówią – nie pójdę na plażę, nie pójdę na basen, bo wszyscy zobaczą, że mam rozstępy. Albo cellulit. Albo bliznę. Albo znamię. Albo brzuch. Boże! Wystarczy! Marylin Monroe też miała brzuch, a nie przeszkodziło to jej zostać ikoną piękna i seksbombą. Sharon Stone też ma bliznę, a mimo to zagrała w Nagim Instynkcie. To, co mówicie, to tylko wymówki.
czytaj »
 
Anoreksja – jakie są jej objawy?
Anoreksja. Ale co to jest?Kościste modelki z zapadniętymi policzkami. Osoby, które odżywiają się listkiem sałaty dziennie. Wstręt do jedzenia. Koleżanki, które w pracy jedzą jedną marchewkę i ugotowanego buraka – i to jest jedzenie na cały dzień. Rozmiar ubrań 32. Tak z zewnątrz wygląda anoreksja – w takim popularnym oglądzie. Taka choroba-fanaberia. Wystarczy, że zaczną jeść i wszystko będzie w porządku. Czy faktycznie tak jest?
czytaj »
 
Chcę być szczupła, ale mi się nie chce!
Kochana, a komu się chce? No, dobrze, ale co w takiej sytuacji zrobić? Nie dać się. Powiedzieć sobie – moje drugie imię to Samodyscyplina. I zrobić to.
czytaj »
 
Aktywność fizyczna - jak ją pokochać?
Ach, kto nie zna jej zalet? Każdy lubi czasem się porządnie zmęczyć, każdy odczuwa tę słodką przyjemność, kiedy potem lekko bolą mięśnie, przypominając o wysiłku fizycznym, przetańczonej nocy, przebiegniętym maratonie, przepłyniętym jeziorze. Więc dlaczego się tak przed nią wzbraniamy? Dlaczego – tak trudno zmobilizować się i pójść na aerobik, na basen czy po prostu pobiegać wokół domu?
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Czy jesteś szczęśliwa w pracy?
Dzisiaj zła, stresująca praca potrafi wpędzić do grobu. Więc zrób wszystko, żebyś mogła w pracy być szczęśliwa! To w końcu całe osiem godzin dzień w dzień!
 
Matura po czterdziestce
Powiedzmy sobie szczerze – czy kobieta, która od lat na siebie zarabia, urodziła dzieci i zrobiła prawo jazdy – nie zda matury? Oczywiście, że zda.
 
Nastawienie czy wykształcenie – co ci pozwoli więcej zarobić?
Większość z nas chce mieć więcej pieniędzy. Dzięki temu czujemy się bezpieczniej, możemy pojechać na dłuższe wakacje albo kupić coś ekstra naszym dzieciom.
 

psychologia

Szklanka do połowy pełna, czyli co zrobić, żeby mieć dobry humor?
Wszystkie znamy powiedzenie o szklance. Jest to banał nad banały. Nie zauważamy, że w życiu nasza szklanka wydaje nam się pusta, chociaż jest w połowie pełna.
 
Rozstępy, cellulit, okulary - ja jestem brzydka!
Smaruj się kremami na rozstępy. To pomaga. Ale przyzwyczajaj się do myśli, że to ty masz być centrum świata, a nie twoje nogi, brzuch czy pupa.
 
Inspiracja – sposób na przełamanie bezczynności!
Inspiracja – sposób na przełamanie bezczynności i realizację pomysłów. Jak szukać inspiracji? Gdzie znaleźć inspirację? Nasze pomysły na inspirację.
 

zdrowie

Witaminy - odkrycie XX wieku
Co prawda, witaminy zostały odkryte dopiero w XX wieku, jednak już od wieków domyślano się związku pomiędzy niektórymi chorobami, a właściwą dietą.
 
Hirsutyzm. Kiedy kobieta nie jest gładka jak jedwab
Kiedy trzeba depilować brzuch, plecy czy twarz – może to być prawdziwym utrapieniem. Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie, dotyka nawet 35% kobiet.
 
Omega 3 i omega 6 – o co w tym chodzi?
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Co tak naprawdę o nich wiemy? Gdzie ich szukać? I czy w ogóle są takie niezbędne?
 

partner

10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 
Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
Zdrada - to słowo brzmi strasznie!
Dlaczego słowo „zdrada” brzmi tak strasznie? To okropnie być tą zdradzoną osobą. Zdrada jest przedstawiana jako koniec świata. Ale czy naprawdę nim jest?
 

dziecko

Wielkie problemy twojego dziecka
Nie zbywaj swojego dziecka uwagą o tym, że taki problem to betka i że prawdziwe problemy pojawią się dopiero wtedy, kiedy będzie dorosłe. Bo to nieprawda.
 
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 

uroda

Fluid, czyli podkład
Fluid, czyli podkład. I jego wielkie zalety w walce o naturalne piękno kobiet, czyli jak być grzeczną dziewczynką.
 
W upał w rajstopach
Kobiety noszą krótkie spodenki, a pod nimi grube czarne rajstopy! Chodzę i zastanawiam się: czy to moda, czy to wstyd?
 
Depilacja brazylijska - słodka i tajemnicza
Wosk czy cukier? W domu czy u kosmetyczki? Paseczek czy „biały tygrys”? Depilacja brazylijska, czyli jak skutecznie i bezpiecznie wydepilować wzgórek Wenery.
 

horoskop

Znaki zodiaku
Każda z nas zna swój znak zodiaku. Zodiak - skąd się wzięły znaki zodiaku, co znaczą? Sprawdź
 
Baran
Baran to bardzo dobre dziecko, chociaż trochę uparte. Zaangażowane w naukę, ambitne. Wojownicza natura tego znaku jednak sprawia, że małe Baranki jak i większe
 
Rak
Rak to dziecko domator, a nastolatek dość skryty. Mimo że rzadko błyszczy w szkole i rzadko przoduje w rankingach popularności, to jednak ma wielu oddanych przy
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie