Słoneczna witamina - witamina D

Dorota Chochlak
Do odkrycia witaminy D doszło na początku XIX wieku, kiedy lekarze zaczęli zajmować się dziećmi chorymi na krzywicę. Zaobserwowano, że pomocne przy leczeniu tej choroby jest przebywanie na słońcu i spożywanie rybiego tłuszczu.

Dzisiaj wiadomo, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczu, a nasz organizm pozyskuje ją zarówno w wyniku kąpieli słonecznych, spożywania produktów pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jej rola w organizmie polega na sterowaniu gospodarką wapnia i fosforu. Do czego potrzebujemy tych pierwiastków? Wapń to główny budulec naszych kości, chociaż organizm potrzebuje go też do innych celów i jeśli nie znajdzie potrzebnej ilości we krwi, pobiera go właśnie z kości. W wyniku tego kości i zęby stają się porowate i łamliwe, zaś w młodym organizmie dochodzi do zniekształceń i zatrzymania wzrostu.  


Fosfor natomiast ma istotny wpływ na stan naszego układu nerwowego, jest istotnym budulcem wszystkich tkanek miękkich organizmu, a także kodu genetycznego. Jest odpowiedzialny za dobry stan serca, nerek, zębów, dziąseł. Zapewnia organizmowi właściwe pH.


Naukowcy mówią, że codzienne przebywanie na świeżym powietrzu w okresie od kwietnia do października, przez około 15 minut dziennie, zapewnia dostarczenie nam zapasów witaminy D na cały rok. Poza tym doskonałym i smacznym źródłem tej witaminy są ryby, np. łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, a także żółtko z jajka i niektóre grzyby.


Niektóre produkty spożywcze są dodatkowo wzbogacane w witaminę D, np. margaryny, płatki śniadaniowe, mleko w proszku i inne produkty dla dzieci. Pamiętajmy w związku z tym, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i może być magazynowana w naszym organizmie, zatem łatwo tutaj o przedawkowanie i hiperwitaminozę.

Wynikiem nadmiaru tej witaminy mogą być:

  • nudności,

  • biegunka,

  • spadek masy ciała,

  • łatwe męczenie się,

  • nadmierne pocenie się,

  • brak apetytu, utrata łaknienia,

  • senność,

  • opóźnienie w rozwoju dziecka,

  • zaburzenia rytmu pracy serca,

  • wzmożone oddawanie moczu,

  • ból oczu,

  • bóle szczęk, stawów i mięśni,

  • bóle głowy,

  • świąd skóry,

  • zwiększenie ryzyko powstania miażdżycy,

  • zwiększenie ryzyko powstania kamicy nerkowej.



Produkty zawierające witaminę D powinny być podawane choćby z niewielką ilością tłuszczu, który ułatwia jej przyswajanie.

podobne teksty

Co to jest wellness?
Coraz częściej spotykam się z tym słowem, niejednokrotnie w zestawieniu: wellness, fitness, spa. O ile fitness i spa zadomowiły się w naszym języku, o tyle wellness nadal dla wielu osób pozostaje słowem zagadką. Porozmawiajmy zatem o wellness, odkryjmy jego znaczenie.
czytaj »
 
Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?
Czy suplementy diety są potrzebne?Jeśli zapytamy lekarzy, spotkamy różne opinie, czasami skrajnie odmienne. Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja nie zaszkodzi, a może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna, o ile spożywa się dość warzyw i owoców.
czytaj »
 
Witaminy - odkrycie XX wieku
Witaminy to związki organiczne, które nie są w większości produkowane przez ludzki organizm, jednak niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, w związku z czym muszą być organizmowi systematycznie dostarczane z pożywieniem. Co prawda, witaminy zostały odkryte dopiero w XX wieku, jednak już od wieków domyślano się związku pomiędzy niektórymi chorobami, a właściwą dietą. Na przykład Egipcjanie zalecali spożywanie wątroby w celu leczenia kurzej ślepoty. Dziś wiemy, że choroba ta bywa skutkiem niedoboru witaminy A, której źródłem jest rzeczywiście, między innymi, wątroba.
czytaj »
 
Ładna skóra? Witamina A!
Co prawda odkryto ją w 1931 roku, a tuż po II wojnie światowej zaczęto wytwarzać przemysłowo, jednak skutki jej niedoborów znane były setki lat wcześniej. W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie znano kurzą ślepotę i leczono ją zalecając spożywanie surowej i gotowanej wątroby, a także tranu.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

II Kongres Kobiet
W ubiegły weekend (18-19 czerwca) odbył się już drugi Kongres Kobiet. Zgromadził ponad 4 tysiące uczestniczek i uczestników.
 
Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
8 III 1908 w USA kobiety strajkowały w jednej z fabryk, by uzyskać godne warunki pracy i prawo wyborcze. Strajk stłumiono, wybuchł pożar, spaliło się 129 kobiet
 
Pomysł na siebie, na życie, na biznes
Na pewno każdemu obiło się o uszy, że najważniejszy jest pomysł. Pomysł na biznes, pomysł na życie, pomysł na siebie. To nie do końca tak, że chodzi o pomysł.
 

psychologia

Szklanka do połowy pełna, czyli co zrobić, żeby mieć dobry humor?
Wszystkie znamy powiedzenie o szklance. Jest to banał nad banały. Nie zauważamy, że w życiu nasza szklanka wydaje nam się pusta, chociaż jest w połowie pełna.
 
Czy masz wpływ na własne życie?
Frankl był więźniem obozu śmierci w nazistowskich Niemczech. Jego rodzice, brat i żona zginęli w obozie. W tych okropnych okolicznościach odnalazł wolność.
 
Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 

zdrowie

Aktywność fizyczna - jak ją pokochać?
Dlaczego się tak przed nią wzbraniamy? Dlaczego – tak trudno zmobilizować się i pójść na aerobik, na basen czy po prostu pobiegać wkoło domu?
 
Woda
Zdrowa woda życia doda. Prawda stara jak świat. A jak jest naprawdę?
 
Omega 3 i omega 6 – o co w tym chodzi?
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Co tak naprawdę o nich wiemy? Gdzie ich szukać? I czy w ogóle są takie niezbędne?
 

partner

Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
Czy małżeństwo jest pułapką, czyli zanim weźmiesz ślub...
Ślub, małżeństwo – rzecz powszechna. A jednak małżeństwo może okazać się pułapką, a ślub może wiele zmienić. Jak się przed tym ustrzec? O czym pomyśleć?
 
Podrywanie dziewczyn dla początkujących
Trzy prawdy skutecznego podrywu: Dziewczyny to nie ryby. Dziewczyny to nie samoloty. Dziewczyny to nie telefony komórkowe.
 

dziecko

Poród naturalny, poród pełen magii!
Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 

uroda

Cera - piękna i świetlista...
Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
 
Tonik - świetny sposób na nawilżanie
Pokrzep twarz tonikiem. Nazwa pochodzi z języka angielskiego, po ang. ’tonic’ to tyle, co krzepiący, wzmacniający.
 
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 

horoskop

Waga
Waga bywa solidarna, uczciwa, zawsze jest razem z klasą, nie wyłamuje się ze wspólnych wagarów i wymiany ściągami. Nie koniecznie dlatego że bardzo ją to pociąg
 
Panna
Powiedzieć o niej można „cicha woda”, gdyż zawsze wydaje się grzeczna, sympatyczna i posłuszna. Lecz nawet małoletnia Panna ma pewien temperament, skrywany...
 
Znaki zodiaku
Każda z nas zna swój znak zodiaku. Zodiak - skąd się wzięły znaki zodiaku, co znaczą? Sprawdź
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie