Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?

Katarzyna Starula
Czy suplementy diety są potrzebne?
Jeśli zapytamy lekarzy, spotkamy różne opinie, czasami skrajnie odmienne. Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja nie zaszkodzi, a może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna, o ile spożywa się dość warzyw i owoców.


Suplement diety
Może na początek zadajmy sobie pytanie, czym jest suplement diety? Jest to esencjonalna żywność, pozbawiona zbędnych składników i kalorii, najczęściej spotykamy ją w formie tabletek, kapsułek, preslingów, często w formie herbatek, płynów czy proszków. Ich spożycie przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne, uzupełnia deficyty witaminowe, mineralne wynikające z braku odpowiednich składników w żywności.

Z racji podobnej formy przyjmowania/dawkowania często mylone są z lekami. Jednak w Unii Europejskiej (również w Polsce) suplementy nie były i nie są traktowane jak leki. W Polsce suplementy diety dopuszcza do obrotu Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy, a nie Główny Inspektor Farmaceutyczny lub Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych.
Warto zapamiętać, że suplementy diety nie mogą zastąpić zdrowej, dobrze zaplanowanej diety, są jej uzupełnieniem, zastępują utracone wartości odżywcze produktów spożywczych oraz dopełniają dietę do potrzebnego poziomu wartości budulcowych, stymulujących, ochronnych i regenerujących.

Czy wszystkie suplementy diety są równie skuteczne?
Rozróżniamy trzy rodzaje suplementów, ze względu na ich sposób produkcji.
Pierwsze z nich to suplementy syntetyczne produkowane chemicznie ze sztucznych komponentów, dokładnie tak jak leki. Łatwo je rozpoznać, gdyż najczęściej charakteryzują się niską ceną, są podobne do tabletek (składniki mineralne lub witaminy są zamknięte w masie tabletkowej), mają albo powinny mieć na opakowaniach zaznaczony okres przyjmowania, gdyż ich zbyt długie stosowanie może powodować skutki uboczne (przedawkowanie, wysypki, w gorszych przypadkach nawet uszkodzenie narządów wewnętrznych). Substancje czynne w takim suplemencie wchłaniają się do naszego organizmu w 10-30% ich zawartości – dlatego bardzo trudno uzyskać dzienne zapotrzebowanie danego składnika przy korzystaniu z takiej suplementacji. Można z niej korzystać krótko, jest tania, ale nie przynosi oczekiwanych długotrwałych efektów.

Do drugiej grupy należą suplementy naturalne – jak sama nazwa mówi powstają z naturalnych składników. Są to zazwyczaj ekstrakty uzyskiwane „starymi” metodami (m.in. obróbka termiczna, destylacja), niestety substancje czynne zawarte w suplementach naturalnych wiele tracą w trakcie przygotowania, które niszczy ich aktywność, w wyniku naruszenia struktury chemicznej. Jednak warto ich poszukiwać, gdyż ich wchłanianie do organizmu jest znacznie większe: 30-70%. Ich cena jest wyższa, ale płacimy za lepszą jakość i mamy świadomość, że nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Ostatnia grupa suplementów, to suplementy naturalne powstające w technologii activ compound. Pozyskiwane są ze składników botanicznych, ale w przeciwieństwie do poprzednich, zachowują struktury chemiczne tych składników, dzięki czemu utrzymana jest ich aktywność biologiczna. Co to oznacza dla naszego organizmu? Ludzki organizm „odczytuje” je tak jak pożywienie, dzięki czemu ich wchłanialność wynosi 95-100%. Nie istnieje ryzyko przedawkowania takich suplementów, gdyż ich nadmiar jest wydalany z organizmu. Jako bezpieczne można je zalecić dzieciom. Mają jedną wadę, w wyniku zastosowania najnowszych technologii są to suplementy w najwyższej cenie, dostępne zazwyczaj u dystrybutorów firm suplementacyjnych (nie można ich kupić w aptekach).

Po co mi suplementacja?
Zastanówmy się przez chwilę.
Ile ludzi zdaje sobie sprawę, że dzisiejsza żywność jest wyjałowiona, że zawartość składników odżywczych w warzywach i owocach drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i spada nadal?

Jaki mamy wpływ na to, czy warzywa i owoce, które zjadamy pochodzą z „normalnej” uprawy, gdzie rolnik dba i nawozi je w naturalny sposób? Czy też zostały „wyprodukowane” w taki sposób, aby urosły piękne, duże i kształtne, a niekoniecznie zasobne w składniki odżywcze?
Czy nawyki żywieniowe mają wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem? Co w ogóle wiemy na temat zdrowych nawyków żywieniowych?

Powołam się na dwie wypowiedzi autorytetów naukowych z dziedziny odżywiania:

W 1936 roku Senat amerykański na II sesji 74 Kongresu wydał dokument nr 264 stwierdzający, że ziemia w USA jest bardzo uboga, wręcz pozbawiona minerałów, i dlatego ludzie powinni zażywać suplementy, aby zadbać o właściwy poziom minerałów w diecie.
Dr. Joel Wallace, biolog, lekarz, laureat nagrody Nobla, w jednym z wykładów.

Gdybyśmy dzisiaj chcieli dostarczyć do organizmu niezbędnych dawek witamin i biopierwiastków drogą normalnego odżywiania, musielibyśmy spożywać takie ilości, że nasz układ pokarmowy by temu nie podołał. Dziś jesteśmy skazani na suplementację.
Prof. Aleksander Ożarowski w wywiadzie dla czasopisma Moje Zdrowie

A my dzisiaj w XXI wieku, może już wiemy, czym są suplementy, ale nie mamy świadomości, że nie jesteśmy w stanie bez nich żyć. I możesz się zbuntować i mówić, że nie będziesz jadła „chemii”. Ale może już dzisiaj odczuwasz niedobory minerlano-witaminowe i nie zdajesz sobie z tego sprawy, że to właśnie o to chodzi?


Do najczęstszych skutków niedoborów składników odżywczych należą: chroniczne zmęczenie (nie możesz się wyspać, nawet po dwunastu godzinach snu jesteś przemęczona), brak odporności (infekcje łapiesz od „byle czego”), rozdrażnienie (łatwo wpadasz w zdenerwowanie, nawet jeśli sprawa jest błaha), stany depresyjne, ogólnie zły stan zdrowia, nadwaga i otyłość , niedowaga, łamiące się paznokcie, łamliwe, przesuszone włosy, ziemista cera.

Czy któreś z nich już zauważyłaś? Warto zastanowić się i poradzić kogoś wykwalifikowanego, co z tym zrobić, gdyż skutki długotrwałe niedoborów znamy wszyscy, ale przytoczę tu dane dotyczące Polski w 2005 roku:
- 250 tys. osób umiera na zawały,
- 70 tys. umiera na nowotwory,
  - 3 mln osób choruje na cukrzycę,
- 25% populacji ma alergię,
- 10% dzieci poniżej 12 lat ma miażdżycę,
Źródło: RADIO RAM, 2005-11-03

Katarzyna Starula, specjalista ds. suplementacji
Katarzyna.Starula@galeriawellness.pl

podobne teksty

Co to jest wellness?
Coraz częściej spotykam się z tym słowem, niejednokrotnie w zestawieniu: wellness, fitness, spa. O ile fitness i spa zadomowiły się w naszym języku, o tyle wellness nadal dla wielu osób pozostaje słowem zagadką. Porozmawiajmy zatem o wellness, odkryjmy jego znaczenie.
czytaj »
 
Witaminy - odkrycie XX wieku
Witaminy to związki organiczne, które nie są w większości produkowane przez ludzki organizm, jednak niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, w związku z czym muszą być organizmowi systematycznie dostarczane z pożywieniem. Co prawda, witaminy zostały odkryte dopiero w XX wieku, jednak już od wieków domyślano się związku pomiędzy niektórymi chorobami, a właściwą dietą. Na przykład Egipcjanie zalecali spożywanie wątroby w celu leczenia kurzej ślepoty. Dziś wiemy, że choroba ta bywa skutkiem niedoboru witaminy A, której źródłem jest rzeczywiście, między innymi, wątroba.
czytaj »
 
Słoneczna witamina - witamina D
Do odkrycia witaminy D doszło na początku XIX wieku, kiedy lekarze zaczęli zajmować się dziećmi chorymi na krzywicę. Zaobserwowano, że pomocne przy leczeniu tej choroby jest przebywanie na słońcu i spożywanie rybiego tłuszczu.
czytaj »
 
Ładna skóra? Witamina A!
Co prawda odkryto ją w 1931 roku, a tuż po II wojnie światowej zaczęto wytwarzać przemysłowo, jednak skutki jej niedoborów znane były setki lat wcześniej. W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie znano kurzą ślepotę i leczono ją zalecając spożywanie surowej i gotowanej wątroby, a także tranu.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Kiedy staniesz się kobietą sukcesu?
Jesteś już kobietą sukcesu? A lubisz w ogóle słowo „sukces”? Dla mnie słowo „sukces” przez długi czas było pojęciem z telewizji i kolorowych magazynów.
 
II Kongres Kobiet
W ubiegły weekend (18-19 czerwca) odbył się już drugi Kongres Kobiet. Zgromadził ponad 4 tysiące uczestniczek i uczestników.
 
Nastawienie czy wykształcenie – co ci pozwoli więcej zarobić?
Większość z nas chce mieć więcej pieniędzy. Dzięki temu czujemy się bezpieczniej, możemy pojechać na dłuższe wakacje albo kupić coś ekstra naszym dzieciom.
 

psychologia

Porzucone marzenia
Kiedy jesteśmy dziećmi, snucie marzeń, wyobrażanie sobie różnych rzeczy, jest dla nas stanem naturalnym. Lubimy to robić. To świetna, uskrzydlająca zabawa!
 
Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 
Totalny dół i jak z niego wyjść
Jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
 

zdrowie

Aktywność fizyczna - jak ją pokochać?
Dlaczego się tak przed nią wzbraniamy? Dlaczego – tak trudno zmobilizować się i pójść na aerobik, na basen czy po prostu pobiegać wkoło domu?
 
Sen jako inwestycja
Sen to twój sprzymierzeniec i inwestycja. Dobrze przespana noc przyniesie pogodę ducha i nowe pomysły. Funkcjonowanie kosztem snu sprzyja huśtawkom nastrojów.
 
Ładna skóra? Witamina A!
Witamina A zapewnia prawidłowy wygląd skóry. Zwiększa oporność na zakażenia. Osoby, które dużo pracują przy komputerze, potrzebują większych ilości witaminy A.
 

partner

Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
Podrywanie dziewczyn dla początkujących
Trzy prawdy skutecznego podrywu: Dziewczyny to nie ryby. Dziewczyny to nie samoloty. Dziewczyny to nie telefony komórkowe.
 
10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 

dziecko

Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle?
 

uroda

Cosmelan – sposób na plamy i przebarwienia
Cosmelan - sposób na plamy i przebarwienia skóry twarzy, dłoni, przedramion. Koniec z bezskuteczną walką z plamami i przebarwieniami skóry.
 
Czy kolagen pozwoli zachować ci młodość?
Kolagen – białko młodości. Kolagen jest białkiem, naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm.
 
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 

horoskop

Horoskop dzienny, czyli dziś i jutro pod lupą
Czym jest horoskop dzienny, jak się go wyznacza i jak nasz dzienny horoskop ma się do horoskopu urodzeniowego.
 
Koziorożec
Koziorożce to ciekawe młode osoby. Przyjaciół od serca mają niewielu, ale za to niezwykle lojalnych..
 
Panna
Powiedzieć o niej można „cicha woda”, gdyż zawsze wydaje się grzeczna, sympatyczna i posłuszna. Lecz nawet małoletnia Panna ma pewien temperament, skrywany...
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie