Polak odkrywa pierwszą witaminę
Nie wszyscy wiedzą, że to Polak, Kazimierz Funk w roku 1912 odkrył pierwszą witaminę – tiaminę. To dzisiejsza witamina B1. Jej brak w organizmie wywołuje chorobę beri beri . Tiamina jest pochodną amin, więc biochemik nazwał wyodrębniony związek witaminą (vita – życie), czyli aminą życia. Badania Polaka stały się bodźcem do dalszego poszukiwania czynników wywołujących choroby, a związanych z niedoborami w pożywieniu. Dzięki tym badaniom odkryto kolejne witaminy i poznano przyczyny występowania wielu chorób, np. szkorbutu, krzywicy, kurzej ślepoty, pewnych typów niedokrwistości.
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że istnieje trzynaście witamin: A, C, D, E, K oraz osiem różnych witamin B. Dzisiaj naukowcy mówią o trzynastu odmianach tylko witaminy B. Po cztery różne odmiany posiadają witaminy C i D, zaś witamina E posiada tych odmian dwanaście. Należy tu dodać, że każda z tych witamin oddziałuje inaczej na nasz organizm i posiada inne właściwości. Co prawda potrzebujemy ich codziennie ledwie w śladowych ilości liczonych w mikro lub miligramach, jednak niedobór może mieć skutki dla organizmu katastrofalne. Zresztą, jak ogólnie wiadomo, nadmiar witamin również nie jest wskazany i może być czynnikiem chorobotwórczym.
Podział witamin
Witaminy można podzielić na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczu. Tych ostatnich jest mniej: A, D, E i K, jednak to one właśnie mogą być gromadzone w organizmie, co w rezultacie prowadzić może do hiperwitaminozy, czyli przedawkowania. Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie mają w nadmiarze tak szkodliwego działania, bowiem są wydalane z moczem, jednak muszą być systematycznie uzupełniane.
Witaminy to bardzo interesujące substancje. Oto garść ciekawostek na ich temat.
Witamina A, zwana retinolem, znajduje się tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego. Jako prowitamina A, zwana karotenem, znajduje się w żywności pochodzenia roślinnego. Karoten nadaje owocom i warzywom piękne kolory: żólty, pomarańczowy i czerwony.
Witamina C (kwas askorbinowy) - uczestniczy w produkcji kolagenu (kości, chrząstki, ścięgna, więzadła), jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy, pomaga w odtruwaniu organizmu, wspomaga układ odpornościowy i immunologiczny. Przyjmowanie zbyt dużych dawek syntetycznej formy tej witaminy sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Jej bogatym źródłem są surówki z pomidorów lub z kapusty. Natomiast dodatek świeżych ogórków, które zawierają dużo czynnej askorbinazy przyspiesza w surówce z pomidorów rozkład witaminy C. Witamina C umożliwia wytwarzanie rozpuszczających tłuszcz hormonów stresu, można ją zatem uznać za skuteczny środek odchudzający.
wSukience.pl | polityka prywatności kontakt |