Witamina D (kalcyferol) – odpowiada za doby stan kości u osób w każdym wieku. Powstaje w skórze człowieka w wyniku działania słonecznych promieni ultrafioletowych. Z pożywieniem przyjmujemy jedynie prowitaminę D, która w kolejnym etapie przetwarzana jest w wątrobie, nerkach i skórze na właściwą witaminę.
Witamina K (filochinon) – odpowiada za krzepliwość krwi. Niedobór witaminy K u niemowląt może wywoływać skazę krwotoczną noworodków - głównie krwotoki z przewodu pokarmowego. U zdrowych, dorosłych osób witamina K jest wytwarzana przez florę bakteryjną jelit, co zaburzyć może kuracja antybiotykowa.
Witamina B1 (tiamina) – jej zupełny brak w organizmie powoduje chorobę beri-beri (rodzaj zaburzeń sercowo – naczyniowych), zaś niedobór tej witaminy powoduje, że... padamy ofiarą komarów i innych owadów. Przyczyną jest niższy poziom substancji odstraszających owady w skórze.
Witamina B2 (ryboflawina) – jej obecność jest odpowiedzialna między innymi za dobry stan naszych śluzówek, zaś niedobór może prowadzić np. do zapalenia błony śluzowej kącików ust i wywoływać zajady. Występuje między innymi w nabiale. Połowa witaminy B2 ulega zniszczeniu po wystawieniu pożywienia na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Z tego też powodu nie sprzedaje się mleka w przezroczystych szklanych butelkach.
Witamina B3 (niacyna, kiedyś witamina PP) – odpowiedzialna między innymi za dobry stan naszego układu nerwowego i skóry. Do jej utraty przyczynia się nadmierne spożywanie słodyczy. Zaś niedobór, prócz niekorzystnych zmian skórnych, powoduje także zmiany w osobowości. Posiada zdolność obniżania poziomu cholesterolu.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) – jej zawdzięczamy prawidłową budowę i funkcjonowanie skóry oraz włosów, a także ochronę przed infekcjami. Niedobór powoduje między innymi zły stan włosów i przedwczesne siwienie. Jej najobfitszym źródłem są drożdże, występuje także w otrębach pszennych, jednak w procesie mielenia zboża jej straty sięgają nawet 50%.
Witamina B6 (pirydoksyna) – pomaga w syntezie i regulacji ponad 60 białek w organizmie, jej zawdzięczamy produkcję czerwonych i białych komórek krwi. Jest syntetyzowana przez florę bakteryjną w naszym przewodzie pokarmowym.
Witamina B9 (kwas foliowy) – jej niedobór u przyszłych matek może wywoływać występowanie wad wrodzonych układu nerwowego u noworodków. Przy jej udziale powstaje tzw. hormon szczęścia – serotonina, znana ze swego kojąco – uspokajającego działania oraz noradrenalina, która jest odpowiedzialna za aktywność i dynamikę w ciągu dnia.
Witamina B12 (cyjanokobalamina) – przyśpiesza gojenie się ran przez tworzenie czerwonych komórek krwi, wspomaga tworzenie materiału genetycznego, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Na jej niedobór narażają się wegetarianie, bowiem nie występuje w produktach roślinnych.
wSukience.pl | polityka prywatności kontakt |